ZIELONA SOWA - seria książek "NIEZWYKŁA PLANETA".


Fascynacja książkami u nas niezmiennie trwa, a książki o zwierzętach, owadach, o różnych procesach wciąż się rozwija.
Jest więcej pytań, a w związku z tym więcej książek.

A wszystko zaczęło się od fascynacji robaczkami. Dużymi, małymi - owady, chrząszcze, motyle, ogólnie mieszkańcy pól, łąk i lasów. Po przeprowadzce na koniec świata, gdzie w koło mamy las i łąki, zainteresowanie jeszcze bardziej wzrosło.

Największą wiedzę o tym wszystkim miał dziadek dziewczynek, który z zawodu i z pasji pracował w lesie. Każdy najmniejszy robaczek znaleziony przez Hanię miał swoją opowieść u dziadka. Hanka uwielbiała te pogaduszki. My również.
Wszystkie zmiany w przyrodzie, zjawiska, bogaty świat roślin i zwierząt miał swoją opowieść wyjaśniającą tak wiele. Często łapałam się na tym, że i ja uważnie słuchałam tych opowieści. Bo niby taki zwykły sposób na wyjaśnienie tego wszystkiego co się dzieje w przyrodzie, był niezwykły.

Niestety dziadek niespodziewanie odszedł, ale ziarenko miłości do lasu, zwierząt zostało zasiane i powoli kiełkuje.

Pierwszą książką, po którą sięgnęliśmy były pszczoły. I to jeszcze kiedy dziadek był obecny. Razem z nim założyliśmy małą pasiekę i uczyliśmy się od niego, wszystkiego co najważniejsze, a przy okazji Hania zapragnęła poznać świat pszczół- jej mieszkańców, hierarchię, czym się żywią i jak powstaje miód.


Wszystko to i jeszcze więcej znaleźliśmy w książce:
NIEZWYKŁA PLANETA
PSZCZOŁY

 Poznaliśmy wiersze o pszczołach, budowę ich ciała, pszczele zmysły, ulubione kwiaty, taniec pszczół, a także sposoby na ratowanie pszczół, przepis na miodowe batoniki, czy też wskazówki jak krok po kroku zrobić włochatego trzmiela, czy poidełko dla pszczół :)


W przystępny sposób dziecko zdobywa wiedzę, rozwija zainteresowania, pobudza kreatywność.Następną książką po którą sięgnęliśmy, były DRZEWA.
Gdy tylko przyszła jesień, zaczęły się pytania dotyczące zbieranych liści, całego procesu od ziarenka do dużego drzewa, dlaczego jedne drzewa mają liściem drugie igły. Pytanie typu - ile lat ma to drzewo, czy kto mieszka w drzewach.

Na wszystkie te pytania znajdziemy odpowiedzi w tej książce. Znajdziemy nawet całą masę kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, przy wykorzystaniu liści, kory, gałęzi...


WIATR
Skąd się bierze wiatr? Niby zwykłe pytanie, ale potrafi niespodziewanie zwalić z nóg.
Książka o wietrze zmotywowała nas do zamontowania małego samolociku tuż przy domu, by przez okno móc obserwować, czy wiatr wieje i z jaką siłą.
Dowiedzieliśmy się o temperaturze powietrza, o tym czym jest energia wiatru, do czego możemy wykorzystywać wiatr.

Oprócz tego, w książce jest cała masa pomysłów zabaw z wiatrem, czyli jak zrobić krok po kroku latawiec, wirujące węże, pułapkę na wiatr, czy szybowiec.


PTAKI
Ich różnorodność jest ogromna - nieloty, ptaki wodne, nocne, drapieżne, śpiewające. Różniące się również kształtami, rozmiarami. Jedyna rzecz, która wyróżnia ich na tle innych zwierząt, to upierzenie. Dzięki tej książce, dowiedzieć się możesz czym jest lotka, z czego się "składa", czy też różnice w sposobie latania, poznasz różne dzioby i rarytasy poszczególnych ptaków.


Znajdziesz odpowiedź na pytanie dlaczego ptaki tańczą. Będziesz mógł razem z dzieckiem zostać obserwatorem ptaków, ptasim detektywem, zachwycić się śpiewem ptaków zamieszkujących w twojej okolicy.
W książce znajdziesz także jak krok po kroku zrobić domki dla ptaków po kartonach po mleku, ptasią maskę, czy tort dla ptasich przyjaciół :)


WODA
Woda jest bardzo ważnym składnikiem każdego żywego organizmu. Powinniśmy o tym pamiętać.
Z wodą możemy przeprowadzić masę eksperymentów, przepisy znajdziesz w tej książce. Oprócz tego twoje dziecko pozna stany wody, opowieść o Tiddaliku wyjaśniającą dlaczego jedne miejsca są suche, inne zaś mokre.

Twoje dziecko nauczy się rozróżniać chmury na niebie, pozna sposoby do wykorzystania energii wodnej. Znajdziecie w książce instrukcje jak zrobić krok po kroku tęczę, czy filtr do wody.

Wszystkie książki serii NIEZWYKŁA PLANETA  od wydawnictwa ZIELONA SOWA są godne polecenia. To nie są książki z samymi informacjami. To książki z konkretną teorią i przepisem na sprawdzenie jej w praktyce, a przecież eksperymenty to jest coś, co dzieci lubią najbardziej :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentować może KAŻDY. Dlatego też, będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie ślad :)

Należy pamiętać, że dyskusja może się toczyć bez używania słów obraźliwych i krzywdzących.

Dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i zapraszam ponownie :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Mileniak.pl , Blogger