Zabawy z dzieckiem

Idzie Nowy rok, więc idą razem z Nim kolejne zmiany na blogu :) Nie aż takie ogromne zmiany, ale cóż... wszystko małymi kroczkami :) W tematyce zabaw z dzieckiem nie chciałabym się wymądrzać, ale podpowiedzieć jak możecie spędzić czas z dzieckiem, jak poprzez zabawę możecie dziecka czegoś nauczyć, spędzając przy tym mile czas.

Zabawy z dzieckiem.

Na początku życia Naszych pociech, każda ich aktywność jest zabawą.
Życie dziecka jest bogate w zabawę!
I bardzo dobrze, ponieważ przez zabawę kształtują i rozwijają się uczucia, wiedza i umiejętności. Zabawa to pierwsza forma poznawania rzeczywistości i uczenia się.
Zabaw mamy mnóstwo, zarówno pod względem treści, jak i stopnia ich złożoności. I tak ze względu na przejawiającą się treść w zabawie i kierunek samorzutnej aktywności,wyróżnia się  zabawy wynikające z inicjatywy dzieci i zabawy kontrolowane, organizowane przez dorosłych, w których to dorośli chcą przekazać swoim pociechom jakąś wiedzę, czy w przyjemny sposób czegoś nauczyć. Przecież zabawa, którakolwiek by nie była, to działalność wykonywana dla przyjemności.
Do samorzutnych zabaw dziecięcych należą przede wszystkim zabawy tematyczne, manipulacyjno- konstrukcyjne i badawcze.
Natomiast do zabaw organizowanych przez rodziców, później nauczyciela, zalicza się zabawy i gry dydaktyczne oraz ruchowe.
Zarówno pierwsze typy zabaw, jak i te drugie, mają ze sobą wiele wspólnego.
Należy pamiętać również, że zabawa to działalność o charakterze twórczym, tak więc jest świetnym środkiem stymulującym aktywność twórczą dzieci, sprzyja także rozwijaniu zdolności.
Podczas zabawy, dziecko uwalnia swoje emocje, podobnie, jak uwalnia swoją aktywność poprzez ruch.
Tak więc, drodzy rodzice, nie zapominajmy, że zabawa i ruch są dla dziecka źródłem radości :)
Pamiętajmy również, że czas dziecka nie dzieli się na czas wolny, czas zabawy i odpoczynku, czy nauki. Czas dziecka nie dzielimy wedle Naszego uznania, na konkretne minuty, godziny.. .
W świecie dziecka, zabawa, odpoczynek, nauka- to wszystko przeplata się, istnieje równolegle obok siebie... Dla dziecka zabawa jest nauką, a nauka- zabawą.Wyczekujcie kolejnych wpisów :)

Pozdrawiam, Milena

16 komentarzy:

 1. Bycie mamą zobowiązuje nas do niezwykłej kreatywności. Mam nadzieję, że podołamy wyzwaniu i nigdy pomysłów na spędzanie wolnego czasu nam nie zabraknie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie :) Mam nadzieję, że pomysłów nie zabraknie zwłaszcza że moja córka szybko sie nudzi :(

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas od stycznia zacznie sie prawdziwa rewolucja- przedszkole, wiec tam Gaja pozna duzo nowych zabaw:).

  Nie moge sie doczekac, co to za zmiany na blogu sie pojawia, uchyl rabka tajemnicy:).

  Do Siego Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tam, dużych zmian nie będzie, głównie w treści i ewentualnie w wyglądzie bloga :)

   Usuń
 4. O wyczekuję kolejnych wpisów :) Liczę na konkrety! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. O teraz zauważyłam, że jesteśmy z tego samego rocznika. Z wykształcenia też jestem nauczycielem nauczania początkowego ;-) Ja uwielbiam zabawy z własnego dzieciństwa i głównie w te same bawię się z Pawłem ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze napisane :) Zabawy są super :)) Lubię wszelkie zabawy z dzieckiem, te które do tej kategorii należą ale też te, które są zwyczajnymi czynnościami ale można je z zabawą połączyć albo w nią zamienić jak np. gotowanie czy choćby sprzątanie :-) No i nie ukrywam, że jeśli chodzi o zabawki, wolę takie, które pobudzają wyobraźnię i kreatywność dziecka a nie gotowce, które działają w określony sposób i koniec :-)) Szczęśliwego Nowego Roku!! Jak najwięcej tworzenia i działania :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zabawa uczy, ale również wzmacnia więź z rodzicami. Dla mnie największym odpoczynkiem jest zabawa z moimi Dziubkami :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj masz rację, zabawa jest nauką, a nauka zabawą. U nas najlepiej wychodzą zabawy, w których można coś "zmajstrować", ludziki z kasztanów, figurki z masy solnej, ciastoliny, plasteliny, farby itd. choć czasem wystarcza papier i bezpieczne nożyczki.

  OdpowiedzUsuń
 9. O fajny wpis,będę tu zaglądać:)

  OdpowiedzUsuń

Komentować może KAŻDY. Dlatego też, będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie ślad :)

Należy pamiętać, że dyskusja może się toczyć bez używania słów obraźliwych i krzywdzących.

Dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i zapraszam ponownie :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Mileniak.pl , Blogger